Δεν τα κατάφερε ο Αθηναϊκός

Πηγή: athinaikosfc1917.blogspot.com

Με ανατροπή στα τελευταία 10 λεπτά ο Αθηναϊκός δεν κατάφερε να κατακτήσει το τρίτο κύπελλο Αθηνών (έχει κατακτήσει αλλά δύο το ’80 και ’81 ), καθώς έχασε με 3-1 από το Φωστήρα, σκοράροντας μάλιστα τα δυο πρώτα γκολ ένας πρώην “λόρδος” ο Σπύρος Δωροβίνης.

Ο Αθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να κάνει την υπέρβαση απέναντι στον Φωστήρα και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 2 λεπτό με έξοχη κεφάλια του Κορρέ.
Όμως ο Φωστηρας γύρισε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, αφού κατάφερε να πετύχει 3 γκολ και να κάνει το τελικό 3-1.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κώστας Ψυρόπουλος): Μπόκος, Ζίζηλας, Τασουλής, Τζώνης, Τερζής, Μπανιάς (60′ Κούτρος), Χίσο, Δωροβίνης, Πετρίτσης (72′ Τσοπανάκος), Μπεθάνης, Μπούκουρης (46′ Βλάχος).

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μηνάς Καλοπήτας): Μηλιώνης, Τσαντίλης, Βουρλούμης, Τζανετής, Παπαδόπουλος (27′ λ.τρ. Πουρνάρας), Κορρές, Ζαχαρόπουλος, Ντε Μπαρτόλο, Ρετζής (46′ Μαστρογιάννης), Μπίτλης, Γιακούμπ (63′ Κεμαβόρ).