Αθηναϊκός: Με άνεση στους «32» του EuroCup

Πηγή: Basket Net

Ο Αθηναϊκός με το επιβλητικό 81-45 επικράτησε της κροατικής Λούπα Προμόσιον Νόβι Ζάγκρεμπ κι έτσι βρέθηκε στις πρώτες θέσεις της κατάταξης των ομάδων που πήραν την πρόκριση για την φάση των “32”. MVP του αγώνα, η Χατζηνικολάου που είχε εξαιρετική απόδοση!

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με την Βόσνια Γιοβάνα Βούκογιε σε μεγάλα κέφια, προηγήθηκαν με 3-5 χάρη σε ένα σερί 0-5. Πολύ γρήγορα, όμως τα κορίτσια της ομάδας του Βύρωνα, επέβαλαν την κυριαρχία τους. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Αθηναϊκό να προηγείται με 21-10, χάρη σε 9 αναπάντητους πόντους!

Στην 2η περίοδο, η είσοδος της Μάζιτς επέτρεψε στη Νόβι Ζάγκρεμπ να βρει ισορροπία επιθετικά και αμυντικά, αλλά η άμυνα ζώνης που αφάρμοσε ο Γιάννης Κτιστάκης απκατέστησε την τάξη και οι γηπεδούχες “άνοιξαν” ακόμη περισσότερο την ψαλίδα του σκορ!  Η μεγαλύτερη διαφορά καταγράφηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (63-35). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, αν και ο αγώνας είχε λάβει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Sony Αθηναϊκός προσπάθησε να “ξεπεράσει” το φράγμα των 30 πόντων και τα κατάφερε με την τελική διαφορά να σταθεροποιείται στο +36 (81-45).

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 39-27, 63-35, 81-45
Sony Αθηναϊκός (Κτιστάκης): Καλέντζου 13 (3 τριπ., 2ασ., 3κλ.), Χατζηνικολάου 17 (8ρ., 4ασ., 5κλ., 2κοψ.), Σούλις, Σωτηρίου 10 (2ρ., 2κλ), Κεχαγιά 3, Χαλικιά, Κρες 9 (3τριπ., 5ρ.), Ράϊλι 9 (4ρ., 5ασ.), Ντέϊβις 13 (4ρ.), Ζόχνοβα 7 (6ρ.)
Λούπα Προμόσιον Νόβι Ζάγκρεμπ (Ιβάνκοβιτς): Τζούριτς, Τσάτσιτς 4, Τσούντσιτς, Μπάσιτς 2, Μπένιτς, Μάτιτς 7 (1τριπ., 6ρ.), Μάζιτς 13 (4ρ.), Μίλερ 8 (4ρ.), Τσβίτκοβιτς, Βούκογιε 11 (2 τριπ.)