Kοντά στους «4» ο Αθηναϊκός

Πηγή: Nooz.gr

Ο Αθηναϊκός έκανε το μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους “4” μετά τη νίκη 84-60 επί της Ντιναμό. Με επιβλητική εμφάνιση, υποχρέωσε την Ντιναμό Μόσχας σε παθητικό ρόλο και για 30 λεπτά “έκρυψε” την μπάλα.

Τα κορίτσια τού Τζώρτζη Δικαιουλάκου ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο τον αγώνα. Με κατεύθυνση στο παιχνίδι τους, με “καθαρό” μυαλό και κυρίως με προσοχή στην άμυνα, κυριάρχησαν στο παρκέ και προηγήθηκαν με 23-3, για να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 29-7.

Όλοι περίμεναν την αντίδραση από την ομάδα της Μόσχας, όμως ο Αθηναϊκός μετέτρεψε σε μονόλογο όλο το πρώτο ημίχρονο. Ανέβασε τη διαφορά από το 33-10 στο 43-15, για να κλείσει το μισό του αγώνα με το εντυπωσιακό 51-20.

Τα πάντα πήγαιναν καλύτερα απ’ ότι ο πιο ένθερμος υποστηρικτής της ομάδας περίμενε. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο 70-26 στη μέγιστη τιμή της, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 72-34.

Ο τραυματισμός της Κάντις Γουίγκινς, η κούραση, η αστοχία στην τελευταία περίοδο, επέτρεψαν στις παίκτριες της Ντιναμό να αντιδράσουν. Κι επειδή δεν πρόκειται για τυχαία ομάδα, κατάφεραν να μειώσουν αρκετά τη διαφορά, μέχρι η Ράιλι με η Λύμουρα να πετύχουν καθοριστικούς πόντους και να ηρεμήσουν την ομάδα.

Το +24 είναι μια πολύ σημαντική διαφορά (αν και βάσει εξέλιξης του παιχνιδιού θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη), όμως ακόμα σημαντικότερη ήταν η διαφορά στην εικόνα των δύο ομάδων. Αυτή είναι που δίνει τη σιγουριά πως με ανάλογα σοβαρή εμφάνιση θα πετύχει τον κατ’ αρχήν στόχο της ομάδας, την πρόκριση στους “4” του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 29-7, 51-20, 72-34, 84-60.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δικαιουλάκος): Καλέντζου 3 (1τρ. – 7 ασίστ), Λύμουρα 5 (1), Χατζηνικολάου 5, Βολωνάκη 10 (1), Σούλις, Πετρονίτε 21 (11 ριμπ.), Σαρέγκου 4, Γουίγκινς 16 (3/5), Κεχαγιά, Κοσμά, Ράιλι 16 (5/7 διπ. 6/6 βολές – 11 ριμπ.), Βιζμπαρένιε 4.
ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ (Σκεπότκιν): Κεϊρού 6, Τσερεπάνοβα 8, Σίτνιακ 12 (1), Ντορόσεβα, Σολόκοβα, Λογκούνοβα 5, Κούζινα 19 (5/10τρ.), Στόλιαρ, Μιχέεβα 10, Πόποβα.