Αθηναϊκός – Απ. Πτολεμαϊδας 77-53

Πηγή: Αθηναϊκός Α.Σ. Γυναικείο Μπάσκετ

Χωρίς κανένα άγχος ο Αθηναϊκός ξεπέρασε και το εμπόδιο του Απόλλωνα Πτολεμαϊδας, τον νίκησε 77-53 (37-23) και συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία προς τον τίτλο. Η ομάδα του Αθηναϊκού από το πρώτο ημίχρονο είχε ξεκαθαρίσει το τοπίο παίζοντας εκπληκτική άμυνα, κάτι που φαίνεται και από τους μόλις 6 πόντους που έβαλε ο Απόλλωνας στο 2ο δεκάλεπτο. Η διαφορά άγγιξε ακόμα και τους 30 πόντους και το σκορ μειώθηκε λίγο, στο τέλος όταν οι γηπεδούχες βέβαιες για τη νίκη χαμήλωσαν τις? μηχανές.

Αυτό που επισκίασε την καλή εμφάνιση των πρωταθλητριών, ήταν ο τραυματισμός της Λύμουρα στο 2ο δεκάλεπτο. Οι εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε -διακομίστηκε αμέσως στο νοσοκομείο- έδειξαν ότι υπέστη βαρύ διάστρεμμα και θα μείνει τουλάχιστον 15 ημέρες εκτός αγωνιστικής δράσης.

Διαιτητές: Μπλέτσας – Καραλής.
Τα δεκάλεπτα: 23-17, 37-23, 62-38, 77-53.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δικαιουλάκος): Καλέντζου 2, Λύμουρα 1, Χατζηνικολάου 8, Βολονάκη 2, Σούλις 13 (1), Πετρονίτε 7, Σαρέγκου 11, Γουίγκινς 20 (3), Κεχαγιά 5 (1), Κοσμά 8.
ΑΠ. ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Πυροβέτσης): Παπαδημητρίου 3, Χολοπούλου, Καζαντζίδου 2, Χολμς 13 (1), Σταυρίδου 10 (1), Βίντασιτς 12, Καραδήμα, Ενκέλε 13, Παπαβασιλείου, Μοσχοπούλου.