Αθηναϊκός: Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε τον Παναθηναϊκό

Πηγή: onsports.gr

Σε έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα, διαφήμιση για το γυναικείο μπάσκετ, ο Αθηναϊκός επικράτησε με 78-75 του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Εργάνης.

Το συγκρότημα του Βύρωνα έφθασε στην 104η διαδοχική νίκη του εντός των ελληνικών συνόρων, αλλά για να τα καταφέρει ίδρωσε κόντρα στις παίκτριες της Γιασεμή Σαμαντούρα, που ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες κι έδειξαν ικανές να σπάσουν το αήττητο των αντιπάλων τους στο δεύτερο γύρο. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν εντυπωσιακά, προηγήθηκαν με 9-0, αλλά οΑθηναϊκός βρήκε την αυτοκυριαρχία του και στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή, περνώντας μπροστά στο σκορ με 34-32 με τρίποντο της Κοσμά. Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση, με τις γηπεδούχες να εκμεταλλεύονται τα καλά ποσοστά ευστοχίας που είχαν από την περιφέρεια στην τρίτη περίοδο και να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά (59-47).

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία λέξη του, αρχικά μείωσε στον πόντο (64-63) κι εν συνεχεία πέρασε μπροστά (64-65) με την Ντέλβα, αλλά η Κεχαγιά με πέντε διαδοχικούς πόντους έδωσε ουσιαστικό (71-65) και κυρίως ψυχολογικό προβάδισμα στην ομάδα της. Οι «πράσινες» το μόνο που κατάφεραν, μέχρι το φινάλε, ήταν να μειώσουν στους τρεις πόντους, με τη Μοσχοπούλου. Η Αφροδίτη Κοσμά αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ του Αθηναϊκού με 23 πόντους, ενώ από τον Παναθηναϊκό η Νταϊάνα Ντέλβα είχε 27 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Τεφτίκης, Καραβίτης.
Δεκάλεπτα: 10-17, 34-34, 64-58, 78-75.
Αθηναϊκός (Ζευγώλης): Βουκίσεβιτς 6, Λύμουρα 7 (1), Σπαθάρου 8 (1), Κασάπογλου 7 (1), Ζότοβα 2, Κεχαγιά 12 (2), Κοσμά 23 (3), Ισκιόγλου 2, Κυριακοπούλου 11.
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 13 (1), Βλάνη 5 (1), Κόνιαλη, Μαγκλάρα 6, Σλούκα, Δίελα 14 (2), Χρονοπούλου, Ντέλβα 27, Μοσχοπούλου 10 (2), Θεολόγου.