29ο Παιδικό Φεστιβάλ Βύρωνα

Ένα μοναδικό ταξίδι πολιτισμού μέσα από παραστάσεις θεάτρου, χορού και μουσικής, υπόσχονται να χαρίσουν στο κοινό τα παιδιά, μέσα από το δικό τους Παιδικό Φεστιβάλ, που φέτος συμπληρώνει 29 χρόνια δημιουργικής πορείας.

Για μια ακόμα χρονιά, τα παιδιά, οι μαθητές της πόλης, με οδηγό τον πολιτισμό και όπλα την τέχνη, τη φαντασία, την έμπνευση και τη δημιουργία, γεμίζουν με ενέργεια τη σκηνή του Δημοτικού Κινηματογράφου «Νέα Ελβετία».

Εθελοντική αιμοδοσία

Παράλληλα, στο πλαίσιο του 29ου Παιδικού Φεστιβάλ, διοργανώνεται για τρίτη συνεχή χρονιά εθελοντική αιμοδοσία, με στόχο την ενίσχυση της Τράπεζας Αίματος για παιδιά. Η αιμοδοσία πραγματοποιείται την Τετάρτη 7 Μαΐου, 9-11 το πρωί, στο ΚΑΠΗ Μεταμόρφωσης, σε συνεργασία με το Κέντρο Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου «Σωτηρία».

Να σημειωθεί ότι αμέσως μετά το Φεστιβάλ των παιδιών, τη σκυτάλη παίρνει το Κέντρο Μελέτης Χορού «Ντάνκαν» για να παρουσιάσει μια διαφορετική ανοιξιάτικη γιορτή, ένα χορευτικό ταξίδι στην Ελλάδα, με ξεναγό το Τμήμα Παραδοσιακών Χορών. Η εκδήλωση θα γίνει την Κυριακή 11 Μαΐου, 8 το βράδυ, στην πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως (Ταπητουργείο).

Το πρόγραμμα του 29ου Παιδικού Φεστιβάλ

Παρασκευή 2 Μαΐου
Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ» (πρώην «ΛΟΥΪΖΑ»)

4.30 μ.μ.
Οι μαθητές του 6ου & 7ου Δημοτικών Σχολείων παρουσιάζουν τα έργα «Όρνιθες» Αριστοφάνη (Γ΄, Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεων)
«Ένα καράβι γεμάτο όνειρα» Μάρως Θεοδωράκη (Α΄ & Β΄ τάξεων)
Επιμέλεια – διδασκαλία: Βάνα Βάσιου
(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

6.30 μ.μ.
Οι μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου του τμήματος παραδοσιακών χορών παρουσιάζουν χορούς από διάφορα μέρη της Ελλάδας, Κρήτη, Βόρεια και Δυτική Θράκη.
Υπεύθυνος δάσκαλος παραδοσιακών: Δημήτρης Τριανταφυλλίδης
(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

7.30 μ.μ.
Οι μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν ευρωπαϊκούς χορούς και latin με θέμα «Η Ιστορία του χορού».
Υπεύθυνη δασκάλα: Γιώτα Αρβανίτη
(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

8.30 μ.μ.
Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του 7ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν το έργο «Ιλιάδα» Ομήρου
Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης

Σάββατο 3 Μαΐου
Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ» (πρώην «ΛΟΥΪΖΑ»)

4.30 μ.μ.
Οι μαθητές της Β΄ τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν το έργο «Ζωοδικείο» Βασίλη Αναστασιάδη
Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης

6.00 μ.μ.
Οι μαθητές των 6ου & 7ου Δημοτικών Σχολείων του τμήματος ελληνικών παραδοσιακών χορών παρουσιάζουν χορούς από διάφορα μέρη της Ελλάδας.
Επιμέλεια-διδασκαλία: Δώρα Σταυροπούλου
(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

7.45 μ.μ.
Οι μαθητές του 1ου Λυκείου παρουσιάζουν το έργο «Μαθήματα Ελληνικής Ιστορίας», σπονδυλωτή σάτυρα της νεοελληνικής κοινωνίας
Υπεύθυνοι καθηγητές: Έλσα Πίπα, Γιώργος Πλακίδας, Ελένη Σταυροπούλου

Κυριακή 4 Μαΐου
Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ» (πρώην «ΛΟΥΪΖΑ»)

4.30 μ.μ.
Οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεων των 5ου & 11ου Δημοτικών Σχολείων του τμήματος παραδοσιακών χωρών παρουσιάζουν χορούς από την Κρήτη, τον Πόντο, τη Θράκη, τη Λήμνο και τη Σμύρνη.
Επιμέλεια – διδασκαλία: Νίκος Κωστογιαννόπουλος
(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

6.30 μ.μ.
Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν το έργο «Οδύσσεια» Ομήρου
Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης

8.30 μ.μ.
Οι μαθητές του 4ου Γυμνασίου παρουσιάζουν το έργο «Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας» Σαίξπηρ
Επιμέλεια-διδασκαλία: Χάρης Αρώνης
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ευφροσύνη Καραβότα

Δευτέρα 5 Μαΐου
Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ» (πρώην «ΛΟΥΪΖΑ»)

4.30 μ.μ.
Οι μαθητές των Α΄, Β΄, Γ΄ & Δ΄ τάξεων των 5ου & 11ου Δημοτικών Σχολείων παρουσιάζουν το έργο «Αισώπου Μύθοι», έντεκα δραματοποιημένοι μύθοι
Επιμέλεια – διδασκαλία – κουστούμια: Ευαγγελία Σαραβάνου
Μουσική επιμέλεια: Φιλήμων Μορσελάς
Έμμετρη διασκευή κειμένου: Δημήτρης Γιαννουκάκης
(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

6.30 μ.μ.
Οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεων των 5ου & 11ου Δημοτικών Σχολείων παρουσιάζουν το έργο «Η Βεγγέρα» Ηλία Καπετανάκη
Επιμέλεια – διδασκαλία – κουστούμια: Ευαγγελία Σαραβάνου
(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

8.15 μ.μ.
Οι μαθητές του 5ου Λυκείου παρουσιάζουν το έργο «Εσωτερικαί ειδήσεις» Μάριου Ποντίκα
Επιμέλεια-διδασκαλία: Βενετία Χατζηνικολάου

Τρίτη 6 Μαΐου
Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ» (πρώην «ΛΟΥΪΖΑ»)

4.00 μ.μ.
Οι μαθητές του 12ου Νηπιαγωγείου παρουσιάζουν το έργο «Ένας γάτος μια φορά» Κώστα Μάγου και Γεωργίας Γκανάτσιου
Μουσική – Στίχοι: Τατιάνα Ζωγράφου
Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης
Υπεύθυνες Νηπιαγωγοί: Κωνσταντίνα Τσιαντή, Χριστίνα Ζελέλη
Χορογραφίες: Άννη Χατζηκωνσταντίνου

5.30 μ.μ.
Οι μαθητές των 1ου, 10ου και 4ου Δημοτικών Σχολείων παρουσιάζουν το έργο «Το μεγάλο μας τσίρκο» Ιάκωβου Καμπανέλλη
Επιμέλεια-διδασκαλία: Βενετία Χατζηνικολάου

Τετάρτη 7 Μαΐου
Αιμοδοσία 9.00 – 13.00
ΚΑΠΗ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

Τετάρτη 7 Μαΐου
Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ» (πρώην «ΛΟΥΪΖΑ»)

4.00 μ.μ.
Οι μαθητές του 6ου Νηπιαγωγείου παρουσιάζουν το έργο «Το δώρο της παπλωματούς»
Στίχοι – Διασκευή: Μαρία Μπουράνη
Αφήγηση: Μίνα Καθέρη
Χορογραφίες- Επιμέλεια μουσικής: Τασούλα-Μαρία Λέντη
Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης
Υπεύθυνοι Νηπιαγωγοί: Τασούλα-Μαρία Λέντη, Δήμητρα Κωνσταντά, Μανώλης Πετρίδης, Πένυ Αντωνοπούλου

6.30 μ.μ.
Οι μαθητές του 4ου Δημοτικού Σχολείου του τμήματος παραδοσιακών χωρών παρουσιάζουν χορούς από όλη την Ελλάδα και την Μικρά Ασία
Διδασκαλία: Νικόλαος Νικολόπουλος
(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

8.00 μ.μ.
Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου παρουσιάζουν το έργο «Παραμύθι δίχως όνομα» Πηνελόπης Δέλτα
Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης
Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Λεμονιά Κλωνάρη, Κατερίνα Σουφλή, Καλλιόπη Ζαΐρη

Πέμπτη 8 Μαΐου
Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ» (πρώην «ΛΟΥΪΖΑ»)

4.30 μ.μ.
Οι μαθητές του 7ου Νηπιαγωγείου (Β΄ τμήμα) παρουσιάζουν το έργο «Η Χιονάτη και οι επτά Νάνοι»
Χορογραφίες: Λάουρα Πάλμου, Tatiana Yuferova
Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης
Υπεύθυνη Νηπιαγωγός: Λάουρα Πάλμου

6.00 μ.μ.
Τα παιδιά του Θεατρικού Εργαστηρίου Δήμου Βύρωνα παρουσιάζουν το έργο «Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας» Σαίξπηρ
Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης

7.00 μ.μ.
Οι μαθητές του 13ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν το έργο «Ο κύριος Ουλτραμέρ» Ευγενίας Φακίνου
Επιμέλεια – διδασκαλία: Βενετία Χατζηνικολάου

8.00 μ.μ.
Οι μαθητές του 13ου Δημοτικού Σχολείου του τμήματος παραδοσιακών χωρών παρουσιάζουν χορούς από διάφορα μέρη της Ελλάδας
Επιμέλεια-διδασκαλία: Δώρα Σταυροπούλου
(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

Παρασκευή 9 Μαΐου
Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ» (πρώην «ΛΟΥΪΖΑ»)

4.30 μ.μ.
Οι μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν το έργο «Αμέλια, η Νεράιδα των Αστεριών» Δημήτρη Αδάμη
Μουσική: Ελένη Καραίνδρου
Μουσική διδασκαλία: Αικατερίνη Κεραμίδα
Επιμέλεια-διδασκαλία: Ιουλία Κοντοαγγέλου
(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

7.00 μ.μ.
Οι μαθητές του 3ου Δημοτικού παρουσιάζουν το έργο «Εκκλησιάζουσες» Αριστοφάνη
Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης

9.00 μ.μ.
Οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου παρουσιάζουν το έργο «Κωμωδίες» Αριστοφάνη
Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης

Κυριακή 11 Μαΐου
Πλατεία Ταπητουργείου

6.00 μ.μ.
Τελετή Λήξης 29ου Παιδικού Φεστιβάλ

ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ