Έσβησε το όνειρο για Αθηναϊκό

Πηγή: WePlayBall

Ο Αθηναϊκός δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον τίτλο που κέρδισε πέρσι αφού παρά τη νίκη του με 88-81 επί της Ελιτζούρ Ράμλα δεν ανέτρεψε το -15 του πρώτου ματς στο Ισραήλ. Μεγάλη η προσπάθεια των κοριτσιών του Γιάννη Κτιστάκη που χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο που κατέκλυσε το κλειστό του Βύρωνα.

Ο Αθηναϊκός μπήκε εκρηκτικά στο ματς και προηγήθηκε με 5-0 αλλά οι Ισραηλινές απάντησαν γρήγορα με σερί 12-2 χάρη στις Ουΐλινγχαμ και Ντορόν και προηγήθηκε με 7-12 κόβοντας τον αρχικό ενθουσιασμό. Ο Κτιστάκης θέλησε να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι στις Ράιλι και Κρες και μπόρεσε να ανακτήσει το προβάδισμα με 18-13 στο ένατο λεπτό. Η Ελιτζούρ όμως είχε σε μεγάλη μέρα την Γκρινμπόιμ, η οποία με διαδοχικά τρίποντα μετέτρεψε το 20-15 σε 21-23 και παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι την ανάπαυλα ενώ τρία λεπτά πριν το ημίχρονο έφτασε και στο +5 (28-33). Με τις Ζόχνοβα και Ντέιβις ο Αθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε 38-33 για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 41-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο με την Ζόχνοβα να συνεχίζει τον επιθετικό της οίστρο ο Αθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά στο +7 (48-41 στο 22′) ενώ με καλάθι της Χατζηνικολάου έφτασε και στο +8 (57-49 στο 27′). Όπλο για τις Βυρωνιώτισσες ήταν η πολύ καλή άμυνα που περιόρισε τις παίκτριες της Ελιτζούρ, όμως κλειδί για την εξέλιξη του ματς ήταν το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου όταν η Ελιτζούρ μετέτρεψε το 59-51 σε 59-56 με την Γκρινμπόιμ να κάνει και πάλι τη ζημιά. Το σημείο αυτό αποδείχτηκε καθοριστικό για την ψυχολογία των κοριτσιών του Κτιστάκη αφού οι Ισραλινές μπήκαν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, ισοφάρισαν σε 59-59 και προηγήθηκαν με 63-64 με νέο τρίποντο της Γκρινμπόιμ. Από κει και πέρα το ματς πήγε πόντο πόντο, κάτι που ευνόησε την Ελιτζού (76-75 1.48 πριν το φινάλε). Οι παίκτριες του Αθηναϊκού έκαναν την ύστατη προσπάθεια με τα τριποντα της Καλέντζου και της Λύμουρα να πετύχουν την ανατροπή στο φινάλε, έφτασαν στο +8 (86-78 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος) αλλά δεν υπήρχε χρόνος.

Δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 59-56, 88-81
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καλέντζου 16(2), Λύμουρα 9(1), Χατζηνικολάου 8, Σωτηρίου 3, Κρες 10, Ράιλι 11, Ντέιβις 10, Μπάλετιτς 3, Ζόχνοβα 18(1)
ΕΛΙΤΖΟΥΡ ΡΑΜΛΑ: Ντορόν 20(1), Ιβάντσεβιτς 4, Σέλβιν, Σβαρτζ, Ζαϊρί, Γκρινμπόιμ 20(6), Ουΐλινγκχαμ 18(2), Ράιτ 19(1), Αϊζενστάτ, Ζαρίτσκα