Πρόγραμμα εκδηλώσεων «Βύρωνας – Γειτονιές Πολιτισμού 2010»

Πηγή: Πνευματικό Κέντρο Δήμου Βύρωνα

Πραγματοποιήθηκε εχθές η παρουσίαση του προγράμματος των εκδηλώσεων του πετυχημένου θεσμού «Βύρωνας – Γειτονιές Πολιτισμού 2010».

Σύμφωνα με το πρόγραμμα, οι εκδηλώσεις ξεκινούν στις 10 Σεπτεμβρίου και ολοκληρώνονται στις 17 Οκτωβρίου. Οι φετινές εκδηλώσεις είναι αφιερωμένες στον Απόστολο Καλδάρα και, μεταξύ άλλων, περιλαμβάνουν θεατρικές παραστάσεις, τέσσερις παραστάσεις Καραγκιόζη, χορό, 14 συναυλίες γνωστών συγκροτημάτων και παραστάσεις από πολίτες του Βύρωνα με την εποπτεία του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου.

Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη σε όλες τις εκδηλώσεις.


Πρόγραμμα εκδηλώσεων


Παρασκευή 10/9 – ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ
Συναυλία στo Kέντρο, Πλατεία Εθνικής Αντίστασης ( πρώην Ταπητουργείου)
Σάββατο 11/09 – «Εγώ Ελπίζω να τη βολέψω», Θεάτρο του Νέου Κόσμου
Θέατρο στη Μεταμόρφωση, Πλατεία Γ. Κολλημένου-Θεατράκι (πρώην Τσιρακοπούλου)
Κυριακή 12/09 – «Ο μάγος του δέντρου», Θίασος Ηλία Καρελλά, Στα ίχνη των Σκιών
Καραγκιόζης στην Ανάληψη, Πλατεία Δ. Βαρουτίδη (Αγαλματάκια), (Κορδελίου & Τιμοθέου)
Δευτέρα 13/09, «Αυτός ο αλήτης ο Κοέλιο έχει πάρει πολύ κόσμο στο λαιμό του» – Αλέξανδρου Ρήγα & Δημήτρη Αποστόλου
Θέατρο στο Κέντρο, Αύλειος χώρος Σχολείων Αγ. Τριάδας (Δ. Κωνσταντιλιέρη)
Τετάρτη 15/09, «Ομήρου Οδύσσεια Το παραμύθι των παραμυθιών», Κάρμεν Ρουγγέρη
Θέατρο στη Ζ. Πηγή, Αύλειος χώρος 8ου Δημοτικού Σχολείου (Αιγιαλείας & Π.Π. Γερμανού)
Πέμπτη 16/09, Αρετή Κετιμέ
Συναυλία στον Άγιο Αρτέμιο, *Περιβάλλων χώρος Κέντρου Μελέτης Χορού Ντάνκαν (Καλλιπόλεως & Χρυσάφης)
Παρασκευή 17/09, Αφιέρωμα στον Απόστολο Καλδάρα
Συναυλία στη Μεταμόρφωση, Πλατεία Γ. Κολλημένου (πρώην Τσιρακοπούλου)
Σάββατο 18/09 – «Τα μαγικά μαξιλάρια» Ευγένιου Τριβιζά, ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ
Θέατρο στo Kέντρο, Αύλειος χώρος Σχολείων Αγ. Τριάδας, (Δ. Κωνσταντιλιέρη)
Κυριακή 19/09. «Μια τρελή ποντικοοικογένεια!», Κουκλοθίασος «μαριονέτες… με ζωή»
Κουκλοθέατρο στη Φρυγία, Πλατεία Γρ. Αυξεντίου, (Κρυστάλλη & Αργυροκάστρου)
Δευτέρα 20/09, «Γράμμα σε ένα ποιητή» – Αφιέρωμα στο Νίκο Καββαδία, Oμιλητής: Θάνος Μικρούτσικος
Συναυλία στον Άγιο Αρτέμιο, Περιβάλλων χώρος Κέντρου Μελέτης Χορού Ντάνκαν (Καλλιπόλεως & Χρυσάφης)
Τρίτη 21/09, «Άρωμα γυναίκας» – Ελεάννα Ζεγκίνογλου
Συναυλία στη Ζ. Πηγή, Πλατεία Θ. Φατσέα (Έρμου & Φλέμινγκ)
Τετάρτη 22/09, «Ο τρελός της Αθήνας», Δημητρίου Καμπούρογλου, Θεατρική εταιρεία ΒΗΜΑΤΑ
Θέατρο στη Ζ. Πηγή (Αναπηρικά), Πλάι Ιερού Ναού Ζ. Πηγής, (Άρεως & Απόλλωνος)
Πέμπτη 23/09, Κερασία Σαμαρά, «Ολοφέγγαρο»
Συναυλία στoν Kαρέα, Πλατεία Κ. Κουγιά
Παρασκευή 24/09, Βασίλης Σκουλάς, Μια κρητική γιορτή στις γειτονιές πολιτισμού
Συναυλία στο Κέντρο, Πλατεία Εθνικής Αντίστασης (πρώην Ταπητουργείου)
Σάββατο 25/09, «Εγώ Ελπίζω να τη βολέψω», Θέατρο Νέου Κόσμου
Θέατρο στην Ανάληψη, Αύλειος Χώρος Σχολείων Μυρακτής
Κυριακή 26/09, «Ο Καραγκιόζης οικολόγος», Θίασος Ηλία Καρελλά-Στα ίχνη των Σκιών
Καραγκιόζης στη Ν. Ελβετία, Αύλειος Χώρος 6ου & 7ου Δημοτικών Σχολείων (Αδάνων)
Δευτέρα 27/09, Λεωνίδας Σώζος
Συναυλία στο Κέντρο, Πλατεία Σμύρνης, (Χρ. Σμύρνης)
Τρίτη 28/09, «Ο Φοίβος Δεληβοριάς & «Big Band»
Συναυλία στη Ν. Ελβετία, Πάρκο Καραολή & Δημητρίου (Έναντι Δημαρχείου)
Τετάρτη 29/09, «Ειρήσθω εν παρόδω»
Συναυλία στη Μεταμόρφωση, Δερβενακίων & Αλ. Παναγούλη
Παρασκευή 01/10, ΧΟΡΩΔΙΑ ΚΑΠΗ
Συναυλία στο Κέντρο, Πλατεία Εθνικής Αντίστασης (πρώην Ταπητουργείου)
Σάββατο 02/10, Δημοτική Αθηναϊκή Χορωδία & Μαντολινάτα Εξαρχείων – Νεαπόλεως, «Ο Διονύσιος Λαυράγκας» Αφιέρωμα στους τροβαδούρους του 20ου αιώνα
Συναυλία στo Kέντρο, Πλατεία Εθνικής Αντίστασης, (πρώην Ταπητουργείου)
Κυριακή 03/10, «Τα Πρωτάκια» Θεατρική Ομάδα ΚΑΠΗ
Θέατρο στη Ν. Ελβετία, Δημοτικός Κινηματογράφος «Νέα Ελβετία» (Νέας Ελβετίας 34 & Σεβαστείας)
Δευτέρα 04/10, «Με δύναμη από την Κηφισιά» των Δ. Κεχαΐδη – Ελ. Χαβιαρά, Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Βύρωνα
Θέατρο στη Μεταμόρφωση, Αύλειος Χώρος 10ου Δημοτικού, Σχολείου (Ιωαννίνων)
Τρίτη 05/10, «Τραγούδια από το Ελληνικό Θέατρο»
Συναυλία στον Άγιο Αρτέμιο, *Περιβάλλων χώρος Κέντρου Μελέτης Χορού Ντάνκαν (Καλλιπόλεως & Χρυσάφης)
Τετάρτη 06/10, «Η ωραία Κοιμωμένη», Κλασική Σκηνή Μπαλέτου
Χορός στoν Kαρέα, Γήπεδο Μπάσκετ (Αγ. Γεώργιος)
Παρασκευή 08/10, «Προσεχώς Φθινόπωρο», Δώρος Δημοσθένους
Συναυλία στην Ανάληψη, Πάρκο Μυρακτής (Γ.Γεννηματά)
Σάββατο 09/10, «Μια τρελή ποντικοοικογένεια!», Κουκλοθίασος «μαριονέτες… με ζωή»
Κουκλοθέατρο στoν Άγιο Αρτέμιο, Αύλειος Χώρος 4ου-12ου Δημοτικών Σχολείων (πρώην Χαραλαμπόπουλου)
Κυριακή 10/10, «Ο Καραγκιόζης αστρονόμος», Θίασος Ηλία Καρελλά- Στα ίχνη των Σκιών
Καραγκιόζης στη Φρυγία, Πλατεία Γρ. Αυξεντίου (Κρυστάλλη & Αργυροκάστρου)
Δευτέρα 11/10, Κωνσταντίνος Μάτσικας & “So…Bizz” , “The Blue Project”
Συναυλία στoν Kαρέα, Πλατεία Δ. Νικολαΐδη (Θυμάτων Πολέμου & Β. Αντωνιάδη)
Τρίτη 12/10, Τερέζα Χαρανιά
Συναυλία στη Φρυγία, Νεοχωρίου & Ηρώς Κωνσταντοπούλου
Τετάρτη 13/10, Μπάμπης Τσέρτος, «Αφιέρωμα στο Σμυρνέικο Τραγούδι»
Συναυλία στo Kέντρο, Πλατεία Εθνικής Αντίστασης (πρώην Ταπητουργείου)
Πέμπτη 14/10, «Η κουρελού», Βασιλική Καρακώστα
Συναυλία στη Μεταμόρφωση, Πλατεία Βυζαντίου (Κομνηνών & Επταλόφου)
Παρασκευή 15/10, Βαγγέλης Γερμανός
Συναυλία στoν Kαρέα, Πλατεία Δ. Νικολαΐδη (Θυμάτων Πολέμου & Β. Αντωνιάδη)
Σάββατο 16/10, «Αφιέρωμα στο Δημοτικό Τραγούδι», Παναγιώτης Λάλεζας
Συναυλία στο Κέντρο, Πλατεία Αγ. Λαζάρου
Κυριακή 17/10, «Το πανηγύρι του Καραγκιόζη», Θίασος Ηλία Καρελλά- Στα ίχνη των Σκιών
Καραγκιόζης στη Μεταμόρφωση, Αύλειος Χώρος 10ου Δημοτικού Σχολείου (Ιωαννίνων)

ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ