Άνετα 3-0 την ΑΕΡΑ ο ΑΘΝΕ

Πηγή: Athinaikos F.C. 1917

Ο Αθηναϊκός επανήλθε στις επιτυχίες ξεπερνώντας το εμπόδιο της Ροδίτικης ομάδας. Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο και με την θερμοκρασία αρκετά χαμηλή, η ομάδα του Βύρωνα επιχείρησε από την αρχή του παιχνιδιού να ανοίξει το σκορ.

Μόλις στο 12 λεπτό ο φορμαρισμένος Ζιζηλας σημείωσε το πρώτο γκολ, για να διπλασιάσει τα τέρματα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ζαφειράκης. Η ΑΕΡΑ απείλησε την εστία του Μηλιώνα στο Β μέρος καθώς ο Αθηναϊκός έδειξε να κάθετε. Το τελικό 3-0 έκανε ο Μποΐλης 88 ο οποίος αγωνιστικέ ως αλλαγή.

Ο πρώτος γύρος τελείωσε με την χθεσινή αναμέτρηση, με τον Αθηναϊκό να κρατεί το αήττητο στον Βύρωνα, με σύνολο 9 νίκες 3 ισοπαλίες και 3 ηττες.

Για τον Αθηναικο αγωνιστήκαν οι: Μηλιώνας, Μπίρας, Βουρλούμης, Κόνιτσας, Στρωτής, Ζίζηλας, Ζαχαρόπουλος (73? Μόνος), Μπελέρι (60? Μανταδάκης), Σταύρου, Ζαφειράκης, Σπέρτος (46? Μπίτιλης).